Papír
A co o něm víme?
A co o něm víme?
Obecně můžeme říct, že je papír tenký, hladký materiál vyrobený zhutňováním vláken. Použitá vlákna jsou primárně přírodní a na bázi celulózy. Základní materiál je dřevitá buničina (převážně smrková) nebo sekundární vlákna (znovu rozložený - recyklovaný papír). Z dalších rostlinných vláknitých materiálů se k výrobě papíru nejčastěji používá bavlna a konopí.
Dělení papíru
Použití
Plošná hmotnost
Za jedno ze základních považujeme dělení na skupiny papír, karton a lepenku podle “tloušťky”.
Povrchová úprava
Dřevitý & bezdřevý papír
Existují dva typy papíru, a to dřevitý a bezdřevý. Ač to z názvů nevyplývá, oba typy dřevo obsahují, liší se druhem použitého dřeva a způsobem zpracování. Dřevitý papír se obvykle vyrábí ze smrkového dřeva a dřevní hmota se na buničinu rozmělňuje mechanicky. Materiálem pro bezdřevý papír je například dřevo břízy a při výrobě papíru se k rozmělnění dřevní hmoty používají chemické procesy.
Natírané papíry
Oba uvedené typy papíru mohou být natírané. Natírané papíry se dělí podle typu a způsobu nátěru. Oboustranný nátěr má křídový papír, jednostranný mají například etikety na lahve nebo pohlednicový karton. Podle počtu nátěrů se rozlišují papíry s jedním, dvěma nebo třemi nátěry. Nátěr může být lesklý, polomatný i matný.
Text and Cover papír
Zvláštní skupinu tvoří exkluzivní papír označovaný jako Text and Cover. Tento typ nelze přesně definovat, protože každý výrobce má svůj specifický sortiment, který se liší ve vzorech, barvách i strukturách. Text and Cover papír se používá při výrobě důležitých tiskovin, jako jsou výroční zprávy nebo vizitky. Výběr nejkrásnějšího papíru je předmětem mezinárodních designérských soutěží, vítězný papír je pak prestižním výrobkem své firmy.
Technické údaje
Rozdělení archu
A0 = 1 189 x 841 mm
Plocha normovaného archu A0 = 1 m2. Číslo v označení formátu je vlastně počet přeložení základního archu.
Normalizované formáty papíru (mm)
Čistý/ořezaný formát A3 = 297 × 420
Formát s ořezem RA3 = 305 × 430
Formát s ořezem a spadávkou SRA3 = 320 × 450
Obalová technika
Karton, neboli hladká lepenka
Jedno nebo vícevrstvý tvrdý papír o gramáži vyšší než 150 g/m2 se nazývá karton. Dalším možným označením je hladká lepenka.
Vlnitá lepenka
Vlnitá lepenka se skládá z vlnité vrstvy a jedné nebo dvou hladkých vrstev papíru a používá se k výrobě kartonových krabic. Vlnitá lepenka se také nazývá vlnitý karton.
Třívrstvá vlnitá lepenka je v určitých případech nahrazována dutinkovými polykarbonátovými deskami, které mají odpovídající strukturu a lépe odolávají vnějším vlivům. Dalším důvodem jejich použití je nutnost trvalé instalace.
Druhy vlnitých lepenek podle počtů vrstev
Skládačková kartonáž
Skládačkové lepenky jsou vícevrstvé materiály s rozdílným složením jednotlivých vrstev, jejich gramáž se pohybuje v rozmezí 250 až 600 g/m2. Skládačkové lepenky jsou plně recyklovatelné, tudíž vysoce ekologické. Obaly ze skládačkových lepenek jsou mezi spotřebiteli velmi oblíbené.
Obaly z natíraných kartonů
Skládačkové kartony jsou obvykle tištěné v čtyřbarvotiskovém provedení, používají se u nich různé druhy povrchových úprav – tiskový, parciální, UV lak nebo laminace. Dále je možné obaly vybavit otvory pro zavěšení, okénky, výseky různých tvarů, trhacími perforacemi i fixačními vložkami pro zajištění zboží v obalu.

Obaly skládačkové kartonáže se většinou vyrábějí z kartonu a z lepenky s natíraným povrchem. Obaly se odlišují typem buničiny a složením vrstev, z čehož vyplývají rozdílné technické parametry i cena. Typ použitého materiálu se volí podle toho, jaké bude koncové použití obalu a jaké jsou požadavky na jeho potisk.
Raznice
Výseková forma neboli raznice se používá k vysekávání tvaru krabic. Raznice se skládá ze sekacích linek, rýhovacích (bigovacích) nožů a speciálních gum, které slouží k oddělení vysekávaného materiálu od nožů. Raznice může být vybavená i štočky pro slepotisk, vyšší typy raznic zvládnou vyseknout i několik kartonů najednou. Před vlastním vysekáváním se podle zadaných podkladů do kartonu laserem vypálí požadovaný tvar, podle kterého se osadí sekací a rýhovací linky.
Zušlechťování tiskovin
Laminace
Při zušlechťování se na tiskovinu přidávají různé estetické prvky – matnolesklé efekty, metalické fólie, různé typy výseku nebo reliéfní ražba. Zušlechťování se provádí pomocí rozličných technologií a jeho cílem je zlepšení vzhledu, zvýšení hodnoty i odlišení tiskovin od konkurenčních výrobků. Dalším efektem zušlechťování je zlepšení ochrany tiskovin před poškozením.